Czy polscy naukowcy wiedzą jak rozwinąć skrzydła? – Projekt Naukowiec
Ptaszor Gerere
Projekt miał na celu pokazać doktorantom atuty portalu Euraxess, a tym samym zachęcić ich do planowania kariery naukowej za granicą. Grywalizacja miała trwać miesiąc, równolegle z Dniami Kariery. Była jednocześnie konkursem z nagrodami. Przy niewielkim budżecie i specyficznej grupie docelowej, potrzebowaliśmy prostego, angażującego narzędzia.

Wielu naukowców nie decyduje się na planowanie kariery naukowej za granicą. Powstrzymuje ich często brak czasu na dopilnowanie spraw organizacyjnych wyjazdu oraz zobowiązania jak mają w swoim ojczystym kraju. Opiekunowie naukowi też rzadko służą pomocą, a doktoranci nie są świadomi atutów portalu Euraxess.

 

Biorąc pod uwagę specyfikę grupy docelowej, ich dostępność czasową i urządzenia z jakich będą korzystać w trakcie Dni Kariery, zdecydowaliśmy, że aby zagrać, użytkownik będzie musiał korzystać ze smartfona lub tabletu. Maksymalny czas zaangażowania wyznaczyliśmy jako 10 minut. Aby pokazać wartość planowania kariery naukowej za granicą, przywołaliśmy przykłady znanych mobilnych naukowców, takich jak: Maria Skłodowska-Curie, Albert Einstein, Iwan Pawłow, Fryderyk Nietzsche, Karol Jung i Nikola Tesla.

 

 

Użytkownik dążył do osiągnięcia sukcesu naukowego daną postacią. Staraliśmy się pokazać jakie trudności czekały na naukowców na przełomie XIX i XX wieku. W drugiej części pokazaliśmy z jakich rozwiązań możemy korzystać w dzisiejszych czasach. Zaprezentowaliśmy europejski portal Euraxess, dzięki któremu w jednym miejscu można znaleźć m. in. partnerów naukowych, granty i informacje o życiu w wybranym kraju. Wykorzystaliśmy Axure RP Pro (oprogramowanie do prototypowania) i przystosowaliśmy go tak, aby zbierał dane użytkowników (odpowiedzi konkursowe, postępy w grze, czas grania).

 

Cykl grywalizacji wyglądał następująco: 

 1. Użytkownik dowiaduje się o konkursie na stronach partnerów projektu oraz podczas wydarzeń (Dni Kariery)
 2. Wchodzi na stronę www.graj.projektnaukowiec.pl
 3. Wybiera znanego naukowca, któremu chce zaprojektować karierę naukową
 4. Przechodzi przez Quiz dotyczący życia znanego naukowca, dzięki czemu rozumie, że kiedyś planowanie kariery wiązało się z wieloma wyzwaniami.
 5. Przechodzi przez Quiz dotyczący planowania kariery naukowej za granicą w dzisiejszych czasach. Poznaje atuty portalu Euraxess, pomocne w planowaniu kariery.
 6. Podaje swój adres e-mail i odpowiedź na pytanie konkursowe.
 7. Może spróbować zagrać inną postacią lub przejść do strony portalu Euraxess
 8. Komisja wybiera 10 zwycięskich odpowiedzi i przydziela wygranym nagrody.

 

Efekty:

 1. 47 % otworzyło link do aplikacji na dedykowanym urządzeniu (smartfon lub tablet),
 2. 100% użytkowników korzystających z dedykowanych urządzeń zagrało w grę,
 3. 82% użytkowników zostało poinformowanych o atutach Euraxess,
 4. 45% użytkowników kliknęło w link do portalu, żeby sprawdzić jego ofertę,
 5. 45% użytkowników udzieliło odpowiedzi na pytanie konkursowe.

 

Zobacz inne artykuly:
O czym uczyć będą nas maszyny? Ptaszor Gerere
5 inspirujących przykładów grywalizacji w e-learningu Jacek Siadkowski
Czy polscy naukowcy wiedzą jak rozwinąć skrzydła? – Projekt Naukowiec Ptaszor Gerere