Projekt Labirynt
Wyzwanie:
Jak zgrywalizować działania osób z zespołem Aspergera?
partner:
Problem
Dla osób z zespołem Aspergera jednym z największych wyzwań jest wchodzenie w interakcję z innymi ludźmi oraz pełne korzystanie z życia społecznego i przestrzeni publicznej. Celem projektu, realizowanego wspólnie z Fundacją Synapsis było zachęcenie jej podopiecznych do wyjścia poza strefę komfortu i korzystania z oferty i przestrzeni bibliotek publicznych. Wyzwanie, z którym się zmierzyliśmy to jak wyrwać tak wymagającego odbiorcę z jego codziennej rutyny? Jakie są motywacje osób z syndromem Aspergera? Czy przy pomocy grywalizacji możemy zbudować ich zaangażowanie?
Testy gier planszowych
Plansza do gry
Rozwiązanie
Aby dobrze poznać potrzeby i oczekiwania odbiorców, uczęszczaliśmy regularnie na sesje organizowane przez Synapsis dla osób z zespołem Aspergera, angażowaliśmy się w zajęcia i testowaliśmy z nimi gry planszowe. Poszukiwaliśmy analogowego rozwiązania prostego w obsłudze, niskokosztowego, umożliwiającego szybkie testowanie. Stworzyliśmy grywalizację opartą o poruszanie się na planszy napędzane poprzez wykonanie określonego zadania w bibliotece. Rozgrywkę wzbogaciliśmy o współpracę między graczami, intrygującą fabułę i dużą nieprzewidywalność.
Cykl grywalizacji
Ważna lekcja
Dopiero po rzetelnym poznaniu odbiorcy należy myśleć o projektowaniu. Nasze pomysły na grywalizacji dla osób z zespołem Aspegera zmieniły się diametralnie po 2 miesiącach uczęszczania z nimi na zajęcia. Uniknęliśmy wielu pułapek dzięki testowaniu gier planszowych. Niezwykłym odkryciem było zrozumienie siły niespodzianek. Angażowały one naszych odbiorców lepiej niż jakakolwiek nagroda, co przyczyniło się do końcowego sukcesu.
Efekty
78%
zrealizowanych zadań
3
przetestowane 3 wersje rozgrywki
4.5/5
ocena grywalizacji wg ankiet uczestników i terapeutów
3
liczba przepracowanych miesięcy
Elementy metodologii
testy ciągłe
badania jakościowe
podejście lean w projektowaniu